۵ نکته برای بهبود درک شنیداری به زبان فرانسه

5 نکته برای بهبود درک شنیداری به زبان فرانسه

“ممکنه تکرار کنید؟” من نفهمیدم … ”  این شاید یکی از مواردی باشد که بعد از صحبت کردن با یک خارجی بیشتر از همه ما را می ترساند. عدم درک آنچه به ما گفته می شود! ما اغلب از اینکه چندین بار از افراد بخواهیم چیزی را تکرار کنند احساس استرس و شرمندگی می کنیم زیرا  موضوع گفتگو را از دست داده ایم و جرات نکرده ایم از طرف مقابل بخواهیم کندتر صحبت کند یا دوباره شروع کند.

مشاوره کلاس زبان فرانسه : 09220348578

نگران نباشید ، این مشکلات بخشی از یادگیری یک زبان است و من به شما نکاتی با کاربرد آسان برای معلمان می گویم!

 

در این مقاله خواهیم دید که چگونه از طریق پنج نکته ، درک شنیداری خود را بهبود بخشیم!

  1. مناسب با سطح خود گوش دهید:

وقتی شروع به یادگیری زبان فرانسه می کنیم ، فکر می کنیم تماشای یک سریال یا فیلمی در نسخه اصلی آن به ما کمک می کند تا در درک شفاهی پیشرفت کنیم. به نظر من این یک اشتباه است زیرا ما تمایل داریم زیرنویس ها را به زبان مادری خود برگردانیم و توجه ما به زبان فرانسه متمرکز نشده است. برعکس ، اگر زیرنویس ها را به زبان فرانسوی قرار دهیم ، ما خطر از دست دادن موضوع داستان و دلسرد شدن را داریم ، به خصوص اگر مبتدی هستیم! در واقع ، فیلم ها و سریال ها برای مخاطبان فرانسوی زبان طراحی شده است و برای مخاطب غیربومی تطبیق نمی شود: زیرا در فیلم ها از بسیاری از اصطلاحات عامیانه استفاده می کنند و از منابع اجتماعی – فرهنگی خاص برای هر کشور استفاده می کنند.

بنابراین اولین توصیه من گوش دادن به فایل صوتی یا فیلم های مناسب با سطح شماست ، به خصوص هنگامی که یادگیری خود را تازه شروعکرده اید. به عنوان مثال ، می توانید به دیالوگ های آسان پادکست فرانسوی یا TV5 monde گفتگو گوش دهید ، که طبق چهارچوب مشترک مرجع اروپایی زبانها (A1 ، A2 ، B1 ، B2 ، C1 ، C2) طبقه بندی می شوند.

هنگامی که پیشرفت کردید و احساس راحتی بیشتری کردید ، می توانید یک سریال یا یک فیلم را در نسخه اصلی تماشا کنید ، اما مراقب باشید با زیرنویس های فرانسوی و نه به زبان مادری! برای مبتدی ها سریال های چند دقیقه ای بسیار موثر است. برای سطوح بالاتر می توانید فیلم هایی از یوتیوب ، فیلم های فرانسوی با یا بدون زیرنویس ببینید!

  1. یک روال منظم ایجاد کنید

اینکه شما بسیار با انگیزه هستید و می خواهید درک خود را از زبان فرانسه بهبود بخشید ، عالی است! اما ، برای جلوگیری از پشت گوش انداختن این انگیزه “بعداً این کار را خواهم کرد” ، به شما توصیه می کنم یک ریتم منظم برای این کار تعریف کنید. مثلا  اگر پنجاه ساعت در هفته کار می کنید روزانه به پنج ساعت زبان فرانسه گوش دهید.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه ، سعی کنید در یک اتاق جدا گوش دهید تا سر و صدا مزاحمتان نشود و این به شما کمک می کند تا بهتر تمرکز کنید. یک بار یا دو بار بدون زیرنویس به فایل صوتی گوش دهید تا ببینید چه چیزی را می توانید درک کنید. سپس یکبار دیگر با زیرنویس گوش کنید، مکث می کنید تا درک خود را بررسی کنید.

برای یادداشت کردن کلمات یا عباراتی که مورد علاقه شماست ، می توانید یک نوت بوک باشید تا به شما در یادآوری آنها کمک کند.

در مورد زمان گوش دادن ، توصیه می کنم اگر در حال تماشای یک فیلم هستید ، بین 15 دقیقه تا حداکثر یک ساعت یا حتی یک ساعت و نیم بگذرانید! خیلی بلندپرواز نباشید زیرا بهتر است 15 دقیقه 100٪ متوجه بشوید تا اینکه بعد از نیم ساعت متوجه نشدن فایل را رها کنید!

  1. اگر چیزی را متوجه نشدید تسلیم نشوید:

این یک زیاده خواهی نسبتاً معمول است که بخواهیم سعی کنیم همه کلمات گفته شده را بفهمیم و اگر کسی موفق نشود مایوس شود. وقتی به یک فایل صوتی گوش می دهید ، توصیه من این است که سعی نکنید همه چیز را درک کنید ، زیرا این تقریباً غیرممکن است! هدف شما این باشد که کلیات موضوع را درک کنید و در مرحله دوم گوش دادن جزییات را درک کنید.

اگر مبتدی هستید ، روی موضوعات عمومی و کلی تمرکز کنید:

-مثلا اینکه چه کسی صحبت می کند؟

– موضوع بحث چیست؟

اگر سطح متوسط هستید روی عناصر اصلی گفتگو و مضامین اصلی تمرکز کنید.

اگر پیشرفته هستید احتمالا به راحتی تجزیه و تحلیل می کنید، جزئیات ظریف در گفتگو را متوجه می شوید و شخصیت ها را استدلال می کنید.

بنابراین اگر کلماتی را متوجه نشدید، ناامید نشوید ، مهم نیست! کاملاً عادی است!

 

  1. به موضوعاتی گوش دهید که دوست دارید یا مورد علاقه شماست:

این توصیه ممکن است ساده به نظر برسد اما بسیار موثر است!

 

  1. در مکالمات گروهی شرکت کنید:

مکالمه یک روش عالی برای بهبود درک شنیداری شما است.زمانی که با یک شخص در حال گپ زدن هستید ، نسبت به آن فرد احساس خجالت کمتری می کنید زیرا یک رابطه مطمئن بین شما و او برقرار خواهد شد و به لهجه و اصطلاحات او عادت می کنید. با پیوستن به یک مبادله زبانی ، فرصت بیشتری برای گپ زدن با افراد مختلف و شاید دوستان فرانسوی زبان را خواهید داشت

 

همچنین بخوانید :

چقدر زمان لازم است تا به زبان فرانسه یاد بگیریم ؟

راهنمای گام به گام آزمون زبان فرانسه

آموزش ضمایر شخصی در زبان فرانسه

آموزش جنسیت اسامی در زبان فرانسه

نوشته‌های مشابه