آموزش فرانسوی – آموزش فرانسوی آنلاین

آموزش فرانسوی – معرفی استاد:

 • سلام من مرجان علیخان هستم مدرس و مترجم همزمان زبان فرانسه
 • کارشناسی مترجمی زبان فرانسه دانشگاه آزاد تهران مرکز
 • کارشناسی ارشد ادبیات زبان فرانسه دانشگاه آزاد تهران مرکز
 • دارای مدرک C1 زبان فرانسه
 • تدریس زبان فرانسه از سال ۲۰۱۰
 • دارای مدرک FCE و TTC زبان انگلیسی
مرجان علیخان

شرایط  کلاس آموزش فرانسوی آنلاین :

 • تدریس بصورت خصوصی
 • زمان هر جلسه ۹۰ دقیقه
 • هر جلسه کلاس آنلاین ۳۰۰ هزار تومان

سطح A1:

۲۵ جلسه

سطح A2:

۲۵ جلسه

سطح B1:

۲۵ جلسه

سطح B2:

۲۵ جلسه

نمونه امتحانات دانشجویان ما

مدرک DELF
از مزیت های کتاب های Le Nouveau Taxi  که آن را از سایر متدها متمایز کرده و محبوبیت خاصی نزد علاقمندان به یادگیری زبان فرانسه ایجاد کرده است می توان به سادگی و روان بودن آموزش ها و به کارگیری موضوعات رایج زندگی روزمره، کیفیت بالای کتابها و فایل های صوتی، استفاده از اصطلاحات و عبارات جدید و به روز رایج در فرانسه اشاره نمود. همچنین در آموزش این متد، نقش اصلی را زبان آموز ایفا می کند و اكثر فعاليت‌هاي كلاسي، گروهي خواهد بود در نتيجه مكالمه ی زبان آموزان روز به روز تقويت مي‌شود. اين روش آموزشي براي زبان آموزاني كه قصد مهاجرت به كشورهاي فرانسه زبان را دارند، متدي مناسبی خواهد بود. به علاوه متد آموزشی تاکسی هر ۴ مهارت زبانی را هم راستا و همسو آموزش می دهد به طوریکه شما بعد از اتمام کتاب اول، هم می توانید درباره مسائل روزمره و ساده صحبت کنید و هم قادرید متن یا نامه ای به زبان فرانسه بنویسید. همچنین می توانید متون ساده فرانسوی را بخوانید و بفهمید.
متد آموزش زبان فرانسه Alter Ego یکی از جدیدترین و بهترین متدهای آموزش زبان فرانسه است که در Alliance Francoise پاریس یکی از قدیمی ترین و معروف ترین موسسات آموزشی فرانسه تدریس می شود. متد آموزشی آلتر اِگو که برای آموزش فرانسه به بزرگسالان تهیه و تولید شده است شامل ۵ سطح مختلف می باشد که در ۵ جلد کتاب آموزشی همراه با کتاب تمرین و فایل های صوتی گردآوری شده است و زبان فرانسه را از الفبا تا پیشرفته آموزش می دهد. این متد با در نظر گرفتن استاندارد آموزشی اروپا CECR روش تدریس را طوری تدوین نموده که در آن، زبان فرانسه با بکارگیری ۳ مهارت یادگیری، آموزش و تجربه آموخته می شود. پس از اتمام هر دوره زبان آموز قادر به گذراندن آزمون های فرانسوی(TEF , DELF , DALF , TCF) می باشد.

چرا یادگیری آموزش فرانسوی بسیار مهم است؟

بعد از زبان انگلیسی، زبان فرانسه دومین زبان محبوب در فضای مجازی و اینترنت است. آشنایی با زبان فرانسه به واسطه برقراری ارتباط با فرانسه زبانان تمامی قاره‌ها و اطلاع از خبرهای روز دنیا که به واسطه‌ی رسانه‌های بین المللی فرانسه زبان پخش می‌شود. اگر شما به زبان فرانسه تسلط داشته باشید می‌توانید بازدیدی مفید از این کشور فرانسه را برای خود و همراهانتان به ارمغان بیاورید و همچنین به درک هر چه بهتر شما از فرهنگ، سبک زندگی فرانسوی بسیار کمک خواهد کرد. در ادامه به سایر مواردی که باعث پر اهمیت بودن این زبان شده است اشاره خواهیم کرد. اگر شما هم به دنبال یادگیری زبان فرانسه هستید بهتر است تا انتهای این مطلب با همراه باشید.

شاید شما هم به یادگیری آموزش فرانسوی در خانه اندیشیده باشید ؟

تسلط بر یک زبان جدید، آن‌قدرها هم سخت نیست. اگر روش درستی در پیش بگیرید، می‌توانید هر زبانی را به بهترین نحو ممکن یاد بگیرید. یکی از زبان‌های شیرین و پرکاربردی که بسیاری از مردم به‌عنوان زبان دوم انتخاب می‌کنند، زبان فرانسوی است. اگر مصمم هستید که زبان فرانسه را یاد بگیرید، همانطور که در قسمت فوق نیز اشاره شد می‌بایست ابتدا یک برنامه ریزی هدفمند داشته باشید. آموزش زبان فرانسه در خانه نیز غیرممکن نیست شاید بپرسید چطور ممکن است؟ خب الان به شما پاسخ می‌دهیم: شما به دو روش می‌توانید به آموزش زبان فرانسه در خانه پردازید اول اینکه از یک معلم خصوصی برای آموزش زبان فرانسوی استفاده کنید یا اینکه از پکیج‌های آموزشی زبان فرانسه را تهیه و استفاده کنید. برای یادگیری زبان فرانسه از صفر تا صد باید ابتدا منابع یادگیری زبان فرانسه را بیابید که بهترین گزینه استفاده از سری کتاب‌های Grammaire Progressive Du Francais می‌باشد. یک نکات بسیار مهم سعی کنید عاشق زبان فرانسه شوید و گوشی، سیستم و حتی دیوارهای اتاقتان مملو از برنامه‌ها و تصاویر فرانسه باشد. در ادامه به معرفی چند منبع بسیار مفید در زمینه یادگیری زبان فرانسه به صورت خودآموز خواهیم پرداخت:

 • کتاب Entre Amis(Michael D.Oates از مقدماتی تا متوسطه)
 • کتاب Learn French Vocabulary 2001 (از مقدماتی تا پیشرفته)
 • کتاب Contacts: Langue et culture françaises
 • کتاب Vocabulaire progressif du francais

شباهت‌های زبان انگلیسی و زبان فرانسوی :

در ارتباط با شباهت این دو زبان به یکدیگر باید گفت که زبان انگلیسی و زبان فرانسوی از لحاظ الفبا، ساختار گرامری و برخی لغات به شباهت دارند.

تفاوت‌های آموزش فرانسوی و زبان انگليسي :

حال در اینجا می‌خواهیم به برخی از تفاوت‌های این دو زبان بپردازیم:

۱ – استفاده از آكسان در زبان فرانسه به مراتب بیشتراست.

۲- صرف افعال برای هر شخصی در زبان فرانسه متفاوت است در صورتیکه در زبان انگیسی تنها برای سوم شخص متفاوت می‌باشد.

۳ –  تفاوت نوشتن اسامي در حالت جمع و مفرد

۴ – اختلاف تلفظ زياد بالاخص در حروف صدا دار و حرف R

ضرورت یادگیری آموزش فرانسوی :

یکی از مهمترین دلایل یادگیری و اهمیت زبان فرانسه را می‌توان به امکان تحصیل در دانشگاه‌های مطرح فرانسه نام برد که جاذبه‌های پذیرش بسیاری را برای اکثر دانشجویان جهان دارد. از سایر دلایل محبوبیت آموزش زبان فرانسه باید به این نکته اشاره کنیم که زبان فرانسه یکی از زبان‌های رسمی سازمان ملل متحد، دادگاه بین‌المللی لاهه، شورای اروپا، ناتو، صلیب سرخ، عفو بین‌الملل، پزشکان بدون مرز، کمیسیون اروپا و بسیاری دیگر از سازمان‌ها و مراکز بین‌المللی جهان است.

امروزه تعداد سفرهای خارج از کشور به شکل چشمگیری افزایش یافته است. در این بین تعداد سفرهای ایرانیان به کشور فرانسه، بیشترین پرواز را در لیست ثبت کرده است. حال تصور کنید که به کشور فرانسه سفر کرده‌اید و فقط توانایی صحبت به زبان انگبیسی را دارید و قادر به انجام مکالمه با زبان فرانسه نیستید، خب به نظر شما به در طول مدت سفر با چه مشکلاتی روبه رو هستید؟

در قسمت قبلی گفتیم که کشور فرانسه به دلیل دارا بودن برترین دانشگاه‌ها، به عنوان یکی از مقاصد دانشجویان برای ادامه تحصیل مبدل شده است، خب تصور کنید که در یکی از دانشگاه‌های کشور فرانسه پذیرش شده‌اید در این حال آیا می‌توانید بدون اینکه به زبان فرانسه تسلط داشته باشید به این کشور سفر کنید؟؟

خب قطعاً جواب دو سؤال فوق خیر است، ما در بخش‌های قبلی ذکر کردیم که یادگیری زبان فرانسه امروزه بسیار باب شده است و قبل از شروع یادگیری زبان فرانسوی حتما آمورشگاه های معتبری را در زمینه آموزش زبان فرانسه انتخاب کنید. پس برای جلوگیری از بروز مشکلات در طول سفر حتما آموزش زبان فرانسه را در الویت قرار بدهید. همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که زبان فرانسه به عنوان زبان بین‌الملل و جهانی برای معاهدات تجاری، سیاسی و سایر امور استفاده می‌شده ‌است. و همچنان یکی از قدرتمند‌ترین زبان‌های دنیا می‌باشد. با یادگیری زبان فرانسوی می‌توانید به آسانی زبان‌های دیگر لاتینی مانند اسپانیایی، ایتالیایی، پرتغالی و رومانیایی را به راحتی یاد بگیرید.

ایجاد فرصت‌های شغلی با یادگیری آموزش فرانسوی :

اگر به فکر مهاجرت فرانسه هستید باید بتوانید فرصت‌های شغلی بهتری را برای خود ایجاد کنید، در کنار انتخاب یک حرفه مناسب با گواهینامه و مدارک معتبر باید به آموزش زبان فرانسه نیز بپردازید زیرا اگر شما در کار خود یک استاد ماهر باشید ولی نتوانید با افراد فرانسوی زبان ارتباط و تعامل برقرار کنید باید بگوییم که تبحر داشتن شما کاملاً بی فایده است. شما باب یادگیری زبان فرانسه نه تنها می‌توانید در کشورهای اروپایی برای خود فرصت شغلی ایجاد کنید بلکه می‌توانید در کشورهایی همچون آمریکا، کانادا نیز به دنبال شغل مورد نظر خود بپردازید و این نکته را بدانید که با یادگیری زبان فرانسه می‌توانید یک ارتباط بین خودتان و شغل موردنظرتان ایجاد کنید.

یادگیری آموزش فرانسوی چقدر طول می‌کشد :

یادگیری زبان فرانسه به عوامل متعددی بستگی دارد و به طور قطع نمی‌توان گفت که مثلاً یک سال یا دو سال یادگیری زبان فرانسه طول می‌کشد، بنابراین در ادامه به برخی از فاکتورهای یادگیری اشاره می‌کنیم:

۱ – تجربه‌ یادگیری زبان‌های دیگر: به طور مثال اگر شما تجربه یادگیری زبان انگلیسی را داشته‌اید، می‌توان گفت که یادگیری زبان فرانسه به مراتب برای شما آسانتر خواهد بود.

۲ – متد یادگیری زبان فرانسه: متد انتخابی شما برای یادگیری زبان فرانسوی نقش پر اهمیتی را در سرعت یادگیری زبان دارا می‌باشد. اگر یادگیری شما فقط به کلاس یا خانه محدود است، یادگیری زبان کمی بیشتر از شما وقت می‌گیرد. داشتن مکالمه می‌تواند به فرایند یادگیری شما کمک بسزایی کند.

۳ – بازه زمانی منتخب شما برای یادگیری: یکی از مهمترین عوامل در یادگیری و آموزش زبان فرانسه مدت زمانی است که شما برای یادگیری این زبان صرف کرده‌اید به طوریکه هر چقدر زمان بیشتری را در طول روز خود صرف یادگیری و تمرین نمایید به طور قطع بازدهی خوبی را نیز در انتهای هر ماه دریافت خواهید کرد.

تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه :

در قسمت‌های قبل گفتیم که یکی از عمده دلایل افراد برای یادگیری زبان فرانسه، قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه می‌باشد و یکی از الزامات پذیرش در دانشگاه‌های این کشور تسلط داشتن به زبان فرانسوی می‌باشد. در این بخش می‌خواهیم به صورت کامل و جامع بحث ادامه تحصیل در کشور فرانسه را مورد بررسی قرار بدهیم. زبان فرانسه جز یکی از کهن‌ترین زبان‌های اروپا به شمار می‌رود. از جمله دانشگاههای بسیار محبوب، دانشگاه معتبری به نام سوربن می‌باشد که بسیاری از دانشمندان معروف ایران نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند که عبارتند از:

 • سید محمود حسابی (پدر علم فیزیک)
 • علی باکری (شیمیدان)
 • سید مجتبی واحدی (شیمیدان)
 • علیرضا افضلی پور (بنیانگذار و شیمیدان بزرگ)
 • رضا انزابی نژاد (دانشمند ادبیات)

در دانشگاه سوربن رشته‌های مختلفی تدریس می‌شود و این یکی دیگر از دلایل محبوبیت این دانشگاه شده است، در ادامه به برخی از رشته‌های در حال ندریس در این دانشگاه اشاره می‌کنیم. اما همواره به خاطر داشته باشید که برای ادامه تحصیل در این دانشگاه مستلزم یادگیری زبان فرانسه می‌باشد:

 • اقتصاد، مدیریت، ریاضیات، علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد اقتصاد (PSME)
 • کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت سیستم‌های اطلاعات و دانش (IKSEM)
 • کارشناسی ارشد توسعه پایدار سرزمینی (EMM STeDe)
 • کارشناسی ارشد مدل‌ها و روش‌های اقتصاد کمی (QEM – EM)
 • سال اول تحصیلات تکمیلی مدل‌های ریاضی اقتصاد و دارایی (MMEF)
 • کارشناسی ارشد بین المللی ریاضیات کاربردی در اقتصاد و دارایی (IMMAEF)
 • کارشناسی ارشد ریاضیات اقتصاد و دارایی (MAEF)
 • مدل سازی و روش‌های ریاضی در اقتصاد و دارایی (MMMEF)
 • امور مالی و بیمه (IRFA)
 • کارشناسی ارشد استراتژی و مشاوره اطلاعات (COSI)
 • MBA بین المللی
 • کارشناسی ارشد تحلیل و سیاست در اقتصاد (APE)
 • کارشناسی ارشد اقتصاد توسعه
 • کارشناسی ارشد اقتصاد و روانشناسی
 • دکترای اراسموس Mundus در اقتصاد (EDE – EM)
 • قانون و علوم سیاسی
 • وکالت تجارت برای وکلا خارجی
 • برنامه کارشناسی ارشد Europaeum Vaclav Havel (EMAP) در جامعه و سیاست اروپا موسسه تابستانی پاریس
 • کارشناسی ارشد حقوق آمریکا و حقوق فرانسه
 • JD / Master در حقوق و تجارت جهانی تجارت
 • (LLB) در حقوق انگلیسی و حقوق فرانسه
 • کارشناسی ارشد در رشته حقوق تجارت انگلیسی و آمریکایی
 • کارشناسی ارشد “حقوقدان بین المللی”
 • کارشناسی ارشد حقوق مالیات
 • کارشناسی ارشد سیاست‌های عمومی
 • تاریخ، تاریخ هنر، گردشگری، جغرافیا
 • کارشناسی ارشد Erasmus Mundus در تکنیک‌های صنعتی، سرزمین‌ها و میراث (TPTI)
 • برنامه کارشناسی ارشد Europaeum در تاریخ و تمدن اروپا(با همکاری لیدن و آکسفورد
 • گواهینامه مطالعات آفریقا
 • دیپلم تحصیلات تکمیلی در جهانگردی بین المللی
 • کارشناسی ارشد گردشگری بین المللی

در نتیجه باید بگوییم که آموزش زبان فرانسه به شما یاری می‌دهد تا در بهترین دانشگاه‌های اروپا به ادامه تحصیل بپردازید همچنین با یادگیری زبان فرانسه شما می‌توانید در سایر کشورهای اروپایی که زبان آنها فرانسوی است نیز به ادامه تحصیل بپردازید. برای آموزش زبان فرانسه می‌توانید به وب سایت‌های آموزشی که در زمینه تدریس زبان فرانسوی مشغول هستند استفاده کنید. برای آموزش زبان فرانسه یک نکته کلیدی را فراموش نکنید. این نکته کلیدی صرفاً مربوط به این زبان نبوده و شما باید در یادگیری هر زبانی آن را به کار بگیرید و آن تکرار و تمرین مداوم است. تنها در این صورت است که می‌توانید بر یک زبان اشراف لازم را پیدا کنید.

مطالعه و مشاهده آثار برجسته کشور فرانسه با زبان فرانسوی

امروزه در پلی لیست موزیک افراد، قطعاً یک یا دو موزیک به زبان فرانسه یافت می‌شود ولی چه خوب می‌شد اگر می‌توانستیم متوجه معنی آهنگ بشویم. همینطور فیلم‌های تولید کشور فرانسه بسیار محبوب است، از جمله این فیلم‌ها و موزیک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

موزیک‌های معروف و محبوب فرانسوی در ایران:

 • آهنگ فرانسوی Ma vie Sans toi
 • dernière danse آخرین رقص
 • hier encore همین دیروز
 • il faut vivre زندگی باید کرد
 • Rappelle-toi Barbara باربارا! به یاد بیاور
 • Mon Pays کشور من
 • Tous Les Mêmes همه مانند هم
 • On ira خواهیم رفت
 • Sur le Fil روی نخ

فیلم‌های معروف و محبوب به زبان فرانسه:

 • مأمور خرید شخصی
 • پنهان
 • دست نیافتنی‌ها
 • تاکسی
 • فارنهایت ۴۵۱
 • حیوان آدم نما
 • ارتش سایه‌ها
 • یک پیامبر
 • نیمه شب در پاریس

فیلم‌های که برای تقویت زبان فرانسه بسیار مفید می‌باشد:

 • Lola
 • Amour
 • Les Parapluies de Cherbourg
 • Hors de Prix
 • La Fée

خب از بحث فیلم و موزیک به زبان فرانسه که بگذریم به آثار تاریخی گرانبهای از شاعران و نویسندگان فرانسوی می‌رسیم.

فرانسه، یک کشوری است که بی شک از سایر کشورها جلوتر است که تنها محدود به فیلم، موزیک، دانشگاه‌های معتبر و ….. نمی‌شود بلکه از نظر ادبیات نیز از سایر کشورها جلوتر می‌باشد به صورتیکه کوی توسعه هنر در تمام جهان را تحت تأثیر قرار داد، و این باعث شد که نویسندگان و شاعران بی سابقه فرانسوی در این کشور رشد پیدا کنند. حال می‌خواهیم به برخی از مهمترین و بنام‌ترین نویسندگان و شاعران به همراه آثارشان اشاره کنیم:

 • رومن رولان Romain Rolland )): یادداشت‌های ایام جنگ، آن زمان فرا خواهد رسید
 • مارسل پروست Marcel Proust )): خوشی‌ها و روزها، در جستجویی زمان از دست رفته
 • رنه شار René Char)): خاکستر ناتمام، نخستین پله‌ها
 • ژان بودریار (Jean Baudrillard): فوکو را فراموش کن، جنگ خلیج رخ نداد، نظام اشیا
 • شارل موراس Charles Maurras)): سفر به آتن، موزیک درون، بربریت و شعر
 • موریس بارس Maurice Barres )): ستایش خویشتن، مقابل چشم وحشیان، تپه الهام
 • ژان ژاک روسو (Jean-Jacques Rousseau)): امیل، قرارداد اجتماعی
 • آندره بروتون André Breton)): کلید دشت‌ها، عشق جنون آسا
 • ویکتور هوگو (VictorMarie Hugo): بینوایان، شرقی‌ها، هنر پدر بزرگ بودن
 • پل الوار Paul Éluard )): جانوران و آدمیزادگانشان، نیازهای زندگی و نتایج رویاها

سفر به پاریس از طریق آموزش زبان فرانسه :

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که بدون استفاده از تور به کشورهای اروپایی سفر کنید؟ به نظر شما برای سفر به کشور فرانسه بدون تور نیاز به چه چیزهایی دارید؟

خب همه ما بر این باوریم که برای سفر به کشورهای خارجی باید از تور استفاده کنیم و باید بگوییم درست است اما بعد از اینکه چندین سفر به یک کشور داشته باشیم و با آن کشور آشناییت داشته باشیم به تدریج به این نتیجه می‌رسیم که می‌توانیم بدون نیاز به تور به آن کشور سفر کنیم زیرا با آن تجربه و پختگی لازمه دست یافته‌ایم. اگر قصد سفر به کشور فرانسه بدون استفاده از تور را دارید باید به خاطر داشته باشید که شاید شما با این کشور آشناییت داشته باشید اما تا زمانیکه به زبان فرانسه تسلط نداشته باشید نمی‌توانید به راحتی کار خود را راه بیندازید.

به یاد داشته باشید اگر نتوانید یک ارتباط درستی را برقرار کنید، قطعاً با دردسرهای جدی روبه رو خواهید شد. ممکن است رفتار شما سوتفاهمی ایجاد کند و لازم باشد با یک عذرخواهی مسئله را حل کنید، اما باید بدانید که اینجا دیگر نم توانید به فارسی بگویید ببخشید یا شرمنده‌اید چون بی فایده است. پس ابتدا قبل از انجام سفر به فرانسه بررسی کنید که آیا می‌توانید به زبان فرانسه تا حدی صحبت کنید با نه. همه ما می دانیم، وقتی با تور به کشور فرانسه و یا سایر کشورها سفر کنیم با هزینه اضافی پرداخت کنیم و با برنامه ریزی آنها پیش برویم و در اینجا ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که همان هزینه اضافی تور را صرف یادگیری و آموزش زبان فرانسه کنید. باید بدانید هرچقدر بیشتر از فرهنگ جامعه‌ی میزبان بدانید، می‌توانید روابطی با صمیمیت و دوستی بیشتری بین خود و افراد آن کشور ایجاد کنید. گاهی تنها دانستن کلمات احوال‌پرسی به شیوه‌ی زبان فرانسه می‌تواند چنان حس صمیمی ایجاد کند که شما را شگفت‌زده سازد.

خب فرض کنید که به یادگیری زبان فرانسه پرداخته‌اید و حال می‌توانید بدون نیاز به تور به کشور فرانسه سفر کنید حال که می‌توانید بدون برنامه ریزی تور به هر قسمت از کشور فرانسه بروید، ما برای شما چندین پیشنهاد داریم که حتماً از قسمت‌ها دیدن کنید:

 • شهر زیبای بوردو: دروازه بوردو، کلیسای نوتردام، سالن تئاتر، شهر پل پیر در این شهر زیبا قرار دارد.
 • موزه لوور
 • برج ایفل
 • کاخ ورسای فرانسه
 • کاخ الیزه
 • قلعه تپه نیس
 • شاتو دو ویلاندری فرانسه
 • باغ ژیورنی پاریس
 • غارهای لاسکو
 • پل میلائو فرانسه

خب شاید الان خواهان سفر بدون تور باشید پس باید یادگیری زبان فرانسه را به سرعت شروع کنید اما شاید با خود بگویید چگونه باید آموزش زبان فرانسه را شروع کنم؟ یا بهترین روش برای یادگیری زبان فرانسه چیست؟ اصلاً نگران نباشید چون می‌خواهیم پاسخ پرسش‌ها شما را در اینجا بیاوریم:

چگونه باید آموزش زبان فرانسه را شروع کنم؟ اولین قدم خرید دیکشنری به زبان فرانسه می‌باشد که پیشنهاد ما استفاده از دیکشنری Collins Robert French Unabridged  یا LaRousse Concise می‌باشد. از پادکست‌ها، موزیک‌ها و فیلم‌های زبان فرانسه که در بالا به معرفی آنها پرداختیم استفاده کنید. استفاده از پکیج Pimsleur  نیز بسیار توصیه می‌شود چون این پکیج عظیم شامل انواع فایل‌های شنیداری می‌باشد.

بهترین روش برای یادگیری زبان فرانسه چیست؟ شاید شنیدن این حرف بسیار سخت باشد اما باید بدانید این واقعیت است، هیچ فرمول جادویی برای یادگیری صحبت کردن به زبان فرانسه وجود ندارد و تنها با پشتکار، تمرین و صبر زیاد می‌توانید بر زبان فرانسه تسلط پیدا کنید. در ادامه روش‌هایی را معرفی می‌کنیم که در یادگیری هر چه سریعتر شما کمک خواهد کرد.

سعی کنید درکلاس‌های زبان فرانسه شرکت کنید زیرا یکی ازموثرترین روش‌ها برای یادگیری زبان فرانسه است. پیشنهاد ما شرکت در کلاس‌های عمومی است چون می‌توانید مکالمه بیشتری با افراد مختلف داشته باشید. و حتماً قبل از شرکت در کلاس باید یک شناخت کامل از مدرس داشته باشید. استفاده از کلاس‌های آنلاین آموزش زبان فرانسه هم می‌تواند یکی از راه‌های مؤثر و همچنین بهینه برای یادگیری می‌باشد، شما می‌توانید در وب‌سایت‌های مختلف که کلاس‌های آموزشی آنلاین برای یادگیری کلمات، تلفظ، گرامر و فعل‌ها برگزار می‌کنند شرکت کنید و زبان فرانسه را از پایه فرا بگیرید. یکی دیگر از راههای مؤثر، درست کردن فلش کارت از لغاتی است که یاد گرفته‌ایم و مرور هر روز این لغات تأثیر بسزایی در یادگیری زبان فرانسه دارد.

تقویت حافظه، اصلی مهم در آموزش زبان فرانسه :

به نظر همه ما یادگیری زبان انگلیسی به مراتب خیلی آسان‌تر از یادگیری زبان فرانسه می‌باشد و باید بگویم این یک دید درستی است زیرا ما از سنین کودکی با این زبان سرو کار داریم و خواه نا خواه در حافظه ما ماندگار می‌شود. اما همینطور که سن ما به بالاتر می‌رود یادگیری ما به مراتب کاهش خواهد یافت و این یک امر غیر قابل انکار است پس اگر در سنین بالایی می‌خواهید یادگیری زبان فرانسه شروع کنید باید حتماً به تقویت حافظه بپردازید. در ادامه به معرفی راهکارهایی برای تقویت حافظه می‌پردازیم:

 • اگر کلمات و اصطلاحاتی در زبان فرانسه در رابطه با آشپزی کردن یاد گرفته‌ایم، آن‌ها را در ذهن مرور کنیم و سپس با سرچ کردن در گوگل و یا با استفاده از کتاب‌های زبان فرانسوی در رابطه با آن موضوع، اطلاعات و اصطلاحات بیشتری در آن زمینه مثلاً “آشپزی کردن” را یاد بگیریم.
 • عواطف انسان می‌تواند قدرت یادآوری مطالب را در فرد دو چندان کند. زبان آموز باید نسبت به یادگیری زبان فرانسه مشتاق باشد، او باید سعی کند هنگام روبرویی با مطالب و مفاهیم جدید حین یادگیری زبان فرانسه رضایت خاطر داشته باشد.
 • مهم‌ترین ساختارهای گرامر زبان فرانسه را بنویسید. چیزهایی مانند حروف ربط، صرف فعل و غیره را شامل شود. قبل از هر درس یا مکالمه‌ای که دارید از این کاغذ استفاده کنید. بگذارید هر موقع که شما آن را لازم دارید بدون مجبور شدن به جستجو در تمام کتاب‌هایتان، به حافظه‌ی شما نیروی تازه‌ای بدهد. این کار در وقت شما صرفه جویی می‌کند و برای سریع به یاد سپردن مفیدترین ساختارهای گرامری زبانی که با آن سر و کله می‌زنید، واقعاً به کار می‌آید.
 • هرچقدر تلاش کنیم هنگام جواب دادن تمرکز بیشتری بر روی پاسخ داشته باشیم، به همان اندازه هنگام پاسخ دادن می‌توانیم با سرعت بالاتری این کار را انجام دهیم. و بالا بردن سرعت پاسخ گویی می‌توان بستری برای درک بالاتر در یادگیری و درک هر آنچه که در زبان فرانسه می‌شنویم و می‌خوانیم باشد.
 • وقتی شما به لغت فرانسوی بر می‌خورید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را با چیزی که از قبل آشنا بودید، مرتبط کنید. البته حرف زدن راحت‌تر از عمل کردن است، اما چیز فوق العاده این است که با تمرین، بعد از گذشت مدتی واقعاً راحت‌تر می‌شود.
 • یکی از روش‌هایی که در به خاطر سپردن لغات و اصطلاحات فرانسوی در حافظه ما کمک بسیاری می‌کند، ارتباط دادن موضوعات و کلمات هم معنا با استفاده از تصویر می‌باشد، که گاها هم ممکن است کمی مسخره برای دیگران به نظر برسد ولی نکته مهم یاد گیری و نشانه گذاری تصاویر و لغات و معنی‌ها با توجه به ذهن خودمان است.
 • انجام بازی‌های جذاب فرانسوی که کمک خاصی در یادگیری لغات و اصطلاحات به ما خواهد کرد، به گونه‌ای که معمولاً سریع‌تر به حافظه بلند مدت ما انتقال داده می‌شود.

به آموزش فرانسوی فکر کنید !!

فکر کردن ناخودآگاه به زبان فارسی، ترجمه ذهنی و سپس بیان آن به زبان فرانسه، روندی طبیعی است که در ابتدای راه یادگیری زبان فرانسه گریبان‌گیرتان خواهد شد. اما به مرور و با بالاتر رفتن سطح زبانی خود، می‌بایست از این عادت دوری کنید و تلاش کنید تا فکر خود را فرانسه کنید. اگر می‌خواهید به روشی درست و اصولی و با اعتماد به نفسی بالا به یادگیری زبان فرانسه بپردازید، پیشنهاد می‌کنیم فکر کردن به زبان فارسی را متوقف کنید. بهتر است زبان موبایل خود را به زبان فرانسه تغییر بدهید، این استفاده مدام به شما کمک می‌کند تا به جای معادل فارسی کلمات، مفهوم برای شما جا بیفتد. همه ما، هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم کارهای روزانه خود را در ذهن خود مرور می‌کنیم. مثلاً ساعت ۷ از خواب بیدار می‌شوم بعد از صبحانه به سمت محل کار حرکت می‌کنم و …. پیشنهاد می‌کنیم همین افکار درونی را به زبان فرانسه در ذهن خود حک کنید. این تکنیک، روشی عالی برای ایجاد تفکری فرانسه برای شما خواهد بود. این روش به مرور زمان به شما کمک خواهد تا لغات و جملات راحتتر بر روی زبانتان بچرخد و دیگر به دنبال معادل‌سازی و ترجمه لغات و جملات نخواهید بود. پس بدانید که فکر کردن به زبان فرانسه به این معنی است که، هر جمله یا کلمه‌ای که معادل آن را به زبان خودمان میدانیم، در همان لحظه و بدون فکر کردن آن را به فرانسه روان و صحیح تبدیل کنیم و از آن به درستی استفاده کنیم.

خود را در موقعیت‌هایی قرار دهید که نتوانید از فرانسوی فکر کردن و حرف زدن فرار کنید! زندگی در یک کشور فرانسوی زبان سرعت یادگیری شما را بسیار افزایش می‌دهد، دلیل اصلی این موضوع هم این است که مجبور هستید به هر شکلی که شده به زبان فرانسه ارتباط برقرار کنید و وضعیت مثل کلاس زبان شما نیست که در آن بتوانید هر کلمه‌ای که نمی‌دانید را از معلمتان بپرسید!

آموزش فرانسوی را با برنامه ریزی یاد بگیرید !

داشتن یک برنامه ریزی مفید برای یادگیری زبان فرانسه بسیار مفید است، اما شاید در این بین افرادی وجود داشته باشند که بگویند داشتن برنامه چه فایده‌ای دارد، در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد. قبل از نوشتن برنامه برای یادگیری زبان فرانسه به این سؤالات پاسخ بدهید:

 • قصد و هدف شما از یادگیری و فراگیری زبان فرانسه چیست؟
 • جه مدت زمانی برای یادگیری تعیین کرده‌اید؟
 • از چه روشی برای یادگیری زبان فرانسه می‌خواهید استفاده کنید؟
 • آیا منابع آموزشی خود را انتخاب کرده‌اید؟

در برنامه ریزی خود مشخص کنید که در روز چند کلمه باید یاد بگیرید و چند جمله باید با کلمات آموخته شده بنویسید و در کنارش گرامر را نیز فراموش نکنید. بهترین مدت زمان در طی یک روز برای یاد گیری لغات جدید و گرامر ۱۵ دقیقه مفید می‌باشد.

می‌توانید خواندن متن‌های فرانسوی را در برنامه ریزی خود اضافه کنید به طوریکه یک متن به زبان فرانسه را انتخاب کنید بعد ازخواندن کامل متن، ۴ یا ۵ کلمه را انتخاب کنید و آن را حفظ کنید و از توقع نداشته باشید که تعداد زیادی لغت جدید را فرا بگیرید.

یک بخش دیگری را که می‌توانید به برنامه ریزی خود اضافه کنید، صحبت کردن با دوستانتان به زبان فرانسه می‌باشد. داشتن دوستی همراه می‌تواند منجر به این شود که بیشتر فرانسوی صحبت کنید. می‌توانید زمان مشخصی در هفته، مثلاً ۳۰ دقیقه را در نظر بگیرید و خود را وادار کنید در آن فرانسه صحبت کنید. در این بازه‌ی زمانی استفاده از هیچ زبان دیگری نباید مجاز باشد. اگر می‌خواهید به‌صورت متمرکز‌تری کار کنید، می‌توانید یک موضوع گرامری یا یک کلمه‌ی خاص را انتخاب کنید و درمورد آن صحبت کنید.

با صدای خود آموزش فرانسوی را یادیگیرید 

در اینجا می‌خواهیم به روش‌هایی برای تقویت مهارت صحبت کردن به زبان فرانسه اشاره کنیم:

صدای خود را برای آموزش زبان فرانسه ضبط کنید شاید در نگاه اول این کار کمی عجیب و غریب به نظر برسد،

اما بسیار مفید خواهد‌ بود. ابتدا سعی‌کنید متن یا فیلمی را به زبان فرانسه گوش کنید و سپس همان متن و

جملات را با صدای خود بخوانید و آن را ضبط کنید سپس هر دو را باهم مقایسه کنید و بعد از آن به رفع

ایرادات و نواقص خود بپردازید، این تمرین را ادامه بدهید. انسان به طور طبیعی ویژگی پیروی و تقلید کردن

دارد و با این کار به تدریج شما هم مشابه نسخه اصلی فایلی که تدارک دیده‌اید، صحبت خواهید‌ نمود. با صدای

بلند زبان خواندن مثل حرف زدن اصلاً عادی نخواهد بود. برای تقویت ماهیچه‌های صوتی در زمان حرف زدن به

زبان‌های دیگر لازم‌است، بلند بلند تمرین‌ کنید. وقتی روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به بلند خواندن زبان فرانسه

اختصاص یابد، متوجه نقص‌های خود و ادای درست کلمات خواهید شد. اگر امکان دارد، با دوست‌تان یا با

هرکسی که راحت هستید تمرین‌ کنید و سعی‌کنید جملات و عبارات روزمره‌ی موجود در مطالبی را که می‌خوانید،

به ذهن خود بسپارید.

 اهمیت مکالمه و بحث گروهی در آموزش آموزش فرانسوی 

اگر توجه کرده باشید در اکثر قسمت‌های این مطلب، به داشتن مکالمه گروهی اشاره شد زیرا این کار باعث می‌شود که پس از یک درس محتوامحور، با راه انداختن یک گفت و شنود بازدهی بالایی را در یادگیری لغات و گرامر دانش آموز ایجاد کرد و همچنین فراگیر موظف می‌شود در همان کلاس تمامی مطالب را فرا بگیرد تا بتواند در مباحثه شرکت کند. در این مباحث‌ها زبان آموزان نظراتشان در مورد موضوع انتخاب شده به اشتراک می‌گذارند یا در گروههای بحث و تبادل نظر به راه حلی دست می‌یابند. بسیار مهم است که قبل از انجام بحث و گفتگو، استاد هدف بحث را مشخص کند. اینکار باعث می‌شود بحثی مرتبط شکل بگیرد و شاگردان وقت کلاس آموزش زبان را با صحبتهای بیربط و گپ زدن هدر ندهند.

اصولاً در کلاس زبان آموزان زبان فرانسه را به گروههای ۴ یا ۵ نفره تقسیم می‌شوند و یک موضوعی را انتخاب می‌کنند و بعد به مباحثه می‌پردازند که هدف از این مکالمات گروهی استفاده بیشتر از آموخته‌ها، تقویت و بکارگیری مهارت‌ها در کلاس می‌باشد.

برای داشتن یک مکالمه گروهی عالی، بهتر است که گروههای بزرگ و پرتعداد نداشته باشید چون شاگردان خجالتی‌تر و ساکت‌تر در گروههای پرتعداد مشارکت نکرده و در سایه جمع پنهان می‌شوند. هم استاد و هم خود شاگردان می‌توانند اعضای هر گروه را مشخص کنند ولی نکته مهم این است که ترکیب گروهها در هر بحث عوض شود تا شاگردان با افراد مختلف کار کنند و یاد بگیرند که با نظریات و عقاید مختلف کنار بیایند.

 هرگز نباید تصور کنید که بدون یادگیری گرامر می‌توانید آموزش فرانسوی را فرا بگیرید!

باید بدانید که یادگیری گرامر امری است بی پایان ولی همه ما زبان آموزان می دانیم بدون یادگیری گرامر زبان فرانسه، امکان صحبت کردن و جمله بندی وجود نخواهد داشت. بحث گرامر برای همه دلهره آور است و باعث می‌شود که فرد احساس کند که برای آموزش فرانسه می‌بایست سال‌ها وقت صرف کند تا بتواند به صورت اولیه این زبان را یاد بگیرد، اما بعضی از مردم تمایل به یادگیری گرامر زبانها را ندارند و این باعث می‌شود فرد فقط در زمینه‌های رسمی مانند نوشتن با مشکل روبرو شود. خب ما می‌توانیم با یک دید دیگر به گرامر نگاه کنیم، و به طور مداوم به خود یادآوری کنیم اگر آنرا یاد بگیرم می‌توانم به شکل خاصی سطح زبان خود را بهبود ببخشم.

گرامر وقتی معنی پیدا می‌کند که مقدار زمان مشخصی در معرض آن زبان بوده باشید. همانطور که بنی لوییس جهانگرد و زباندان مشهور می‌گوید: «تا وقتی که آنقدر لغت بلد نیستید که جملاتتان را پر کنید و آنقدر اعتماد به نفس ندارید که با آدمهای واقعی و معمولی صحبت کنید.

گرامر را در اولویت قرار ندهید. به این فکر کنید که چرا زبان یاد می‌گیرید. اگر بیشتر برای ارتباط برقرار کردن با سایرین است پس باید فعلاً گرامر را بیخیال شوید و بعداً دوباره سراغش برگردید. بهترین مزیت اینکار این است که پس از اینکه مدتی در معرض آن زبان بودید و دانسته‌هایتان بیشتر شد وقتی شروع به خواندن قوانین گرامری کنید بنظرتان آشنا خواهد رسید و دلیل ساختارهای خاص آن زبان که قبلاً در مکالمه زبان انگلیسی با آنها آشنا شده بودید را خواهید دانست.

و در آخر می‌خواهیم به عنوان یک جمع بندی کلی، به راه‌های یادگیری زبان فرانسه اشاره کنیم:

 • شرکت در کلاس‌های آموزش آموزش فرانسوی : یکی از متداول‌ترین روش‌های شرکت در کلاس‌های زبان فرانسه می‌باشد. خب این یک گزینه به صرفه از نظر هزینه‌ای می‌باشد ولی خب معایبی نیز دارد، از جمله این معایب می‌توانیم به مواردی که در ادامه خواهیم گفت اشاره کنیم: زمان کلاس بین تمام افراد کلاس باید تقسیم شود که البته بعضی اوقات به همه زبان آموزان زمان نمی‌رسد. اگر تنها یک جلسه غیبت داشته باشید نه تنها آن جلسه برای شما سوخت می‌شود بلکه دیگر مطلب آنروز برای شما تکرار نمی‌شود. شما نمی‌توانید به کررات سؤال بپرسید و …
 • استفاده از کلاس‌های خصوصی زبان فرانسه : اگر جز افرادی هستید که هزینه کلاس برایتان اهمیتی ندارد حتماً این گزینه را انتخاب کنید، زیرا در این روش تنها شما به همراه یک استاد زبان فرانسه در کلاس حضور دارید و چه بسا که کل زمان کلاس برای شما می‌باشد و بین افراد دیگری مانند روش قبلی تقسیم نمی‌شود. شما در کلاس خصوصی آزاد هستید که هر چقدر می‌خواهید سؤال بپرسید، ولی یکی از معایب این روش این است که شما مانند روش اول بعد از رفتن استاد هیچ همراهی برای مکالمه به زبان فرانسه ندارید که البته می‌توانید با استفاده از سایت‌های موجود به دنبال دوستان فرانسوی زبان باشید تابا آن‌ها مکالمه کنید.
 • شرکت در دوره‌های انلاین غیر حضوری : این روش مناسب افرادی است که زمانی برای شرکت در کلاس‌های حضوری زبان فرانسه ندارند، در این روش از طریق اسکایپ در یک زمان مشخص شده زبان آموز و مدرس به صورت آنلاین به آموزش زبان فرانسه می‌پردازند.
 • آموزش به صورت خود آموز در منزل : این روش برای همه افراد مناسب نمی‌باشد، قبل از انتخاب این روش کاملاً تحقیق کنید و سپس انتخاب کنید. اگر قصد یادگیری زبان فرانسه در منزل را دارید می‌توانید از پکیج‌هایی که در ابتدای مطلب ذکر کردیم استفاده کنید و یا از یکسری اپلیکیشن های آموزش زبان فرانسه استفاده کنید. اما داشتن مکالمه با یک فرانسوی زبان را حتماً در برنامه خود قرار بدهید.

مرجان علیخان

سلام من مرجان علیخان هستم فارغ التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد زبان فرانسه دانشگاه تهران مرکز می باشم، بیش از 10 سال است سابقه تدریس زبان فرانسه به دانشجویان جهت مهاجرت، برگزاری آزمون و تدریس به کودکان را دارم. اگر سوالی در زمینه تدریس داشتید می توانید با من تماس بگیرید. تماس : 09220348578

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *